Publikované 09.03.2021

Tréning nekončí cvičením. Regenerujete svaly?

Pumpovanie svalov nie je všetko. Starajte sa o telo medzi tréningami so super zlepšovákom.

Viete kedy naozaj rastú svaly?

V posledných rokoch sledujeme neobvyklý nárast záujmu o zdravý životný štýl. Rozvíja sa veľa pohybových disciplín – beh, plávanie, workoutové ihriská, cestné či horské bicyklovanie, bežkovanie, fitnescentrá, turistika, jóga… Výber je v podstate neobmedzený.


Obr. Oddych po cvičení je potrebný na regeneráciu.

So zvýšeným výdajom energie a stúpajúcimi nárokmi na vlastné telo sa však musíme naučiť unavené svalstvo aj správne zregenerovať. Musíme pamätať na to, že práve doba, kedy telo po cvičení odpočíva, je pre rast svalov kľúčový. Minimálny odporúčaný čas, kedy by precvičená svalová partia mala byť v kľude je 48 hodín, ideálne až 72. Tento potrebný interval by sa nemal za žiadnych okolností urýchľovať, resp. urýchliť sa ani nedá. Práve vtedy totiž v organizme prebieha dôležitá proteínová syntéza, čo vlastne znamená, že poškodené svalové vlákna a bunky z tréningu sú opäť regenerované. Telo ich posilňuje, aby tak predišlo ich ďalšiemu poškodeniu. Tak prebieha rast svalov – nie priamo počas záťaže, ale počas ich revitalizácie.

Aj keď fázu obnovy buniek nesmieme urýchliť, môžeme ju umocniť, a tak pomôcť lepšiemu budovaniu novej svalovej hmoty. Ten najjednoduchší, a zároveň najpríjemnejší spôsob ako to urobiť, je poriadne sa vyspať. Kvalitný neprerušovaný spánok má známe ozdravné účinky nielen na imunitu, ale najmä počas prvej noci po tréningu je extrémne dôležitý aj pre svalovú regeneráciu.

Prírodný svalový booster

Veľmi dôležitým bodom v procese naberania svalov a ich dôslednej regenerácie je správne stravovanie. O konzumovaní bielkovín a dobrých sacharidov toho bolo popísaného už veľa. Nie každý však má čas a vôľu detailne si sledovať kalorický príjem a výdaj, či možnosti ako si nachystať to správne menu. Niekedy preto pomôže jednoduché vyškrtnutie naozaj nekvalitných „tučných“ potravín a doplniť stravu o šikovného navyše čisto prírodného pomocníka.


Obr. Proteíny nájdete nielen v potravinách, ale aj v kozom kolostre.

Jedným z najefektívnejších a najvyhľadávanejších sa v poslednej dobe stalo kozie kolostrum. Veľa ľudí ho nepozná, alebo ho mnohí nazývajú prívlastkami ako prvé mlieko, či biologické zlato, pretože sa ho ešte nepodarilo vyrobiť laboratórne. Ide o vzácnu látku obsiahnutú v materskom mlieku všetkých cicavcov, ale len niekoľko hodín po narodení. Teda logicky v momente, kedy mláďa v prvom kontakte so svetom potrebuje obriu dávku protilátok na budovanie imunity a prvkov potrebných na rast a naberanie svalovej hmoty. A tých má kozie kolostrum od slovenskej značky Colostrino naozaj výdatne. Je veľmi bohaté aj na vápnik, draslík či fosfor – dôležitých minerálov pri stavbe kostí a svalov. Spaľovanie tukov a prirodzená obnova svalovej hmoty je zabezpečená aj vďaka obsahu dôležitých rastových faktorov.

Regeneráciu svalov môžete podporiť aj vďaka vysokému obsahu bielkovín v proteínovom nápoji Colostrino obohoteného o kozie kolostrum. Nájdete v ňom aj veľa vitamínov a minerálnu látku selén, ktorá prispieva k správnej činnosti imunitného systému. V kombinácii s pravidelným tréningom zdokonalí výkonnosť a objem svalovej hmoty. Zabudnite preto na umelé steroidné anabolické preparáty, existuje omnoho zdravšia cesta a výsledok na seba nenechá dlho čakať.

Ďalšie články